ДИХАЛЬНІ ВПРАВИ, ЩО ПІДНІМАЮТЬ ТОНУС Подих заспокоює нервову систему й гасить емоції. Виконуючи наступні дихальні вправи, ви зможете позбутися тривожних думок і відчуєте, що можете контролювати власні думки, а не підкорятися їм.
Вправа «Глибокий подих»
Час: 2-3 хвилини Мета: регулювати вегетативну нервову систему; розслаблятися, зосереджуватися й усвідомлювати свої відчуття. 1. Сядьте зручно, спина – пряма і розслаблена. 2. Покладіть руки на грудях так, щоб середні пальці торкалися один одного у центрі грудей. Дихайте нормально. 3. Відзначте, у який момент з’єднані середні пальці рук почнуть розходитися. Посильте цей рух, вдихаючи більш глибоко. Повторюйте вдихи – видихи протягом 2-3 хвилин.
Вправа «Повітряна кулька»
Час: 3 хвилини Мета: релаксувати і набувати стану спокою. 1. Уявіть, що у вашому животику знаходиться повітряна кулька. Повільно вдихаючи через ніс, «заповніть» її повітрям. Повільно видихаючи через рот, уявіть, як кулька здувається. 2. Не кваплячись, повторіть. Дихайте і являйте, як кулька наповнюється повітрям і стає усе більша і більша. 3. Повільно видихніть ротом, немов повітря тихенько виходить із кульки. 4. Зробіть паузу і порахуйте до 5. 5. Знову вдихніть і наповніть «кульку» повітрям. Затримайте його, рахуючи до 3. 6. Видихніть, відчуйте, як тепле повітря проходить через легені, горло, рот. 7. Повторіть 3 рази, вдихаючи й видихаючи повітря таким чином. Відчуйте, що ви сповнені енергії, а вся напруга зникла.
Поради випускнику, який готується до ЗНО
У переддень іспиту не перевантажуй себе. З вечора перестань готуватися, прийми душ, прогуляйся. Обов’язково треба виспатися якнайкраще, щоб прокинутися бадьорим, із відчуттям сили, здоров’я, «бойового» настрою. Адже іспит – своєрідна боротьба, у якій потрібно показати свої можливості і здатності.
У пункт складання іспиту ти повинен з’явитися без запізнень, краще за пів години до початку тестування. Упорядкуй свої емоції, зберися із думками.
Сміливо заходь у клас, із впевненістю, що все вийде. Сідай зручно, випрями спину.
Подумай про те, що ти з усім упораєшся. Зосередься на словах: «Я спокійний, я абсолютно спокійний». Повтори їх, не поспішаючи, кілька разів. Виконай дихальні вправи для зняття напруги.
Кілька універсальних порад випускникам для успішного виконання тестування
Зосередься. Після виконання попередньої частини тестування (заповнення бланків), коли ти прояснив усі незрозумілі для себе моменти, спробуй зосередитися і забути про людей, які тебе оточують. Повинні існувати тільки текст завдань і годинники, що регламентують час виконання тесту. Квапся не поспішаючи! Чіткі часові межі не повинні впливати на якість твоїх відповідей.
Почни відповідати на ті питання, відповіді на які ти знаєш, не зупиняючись на тих, що можуть викликати довгі роздуми. Тоді ти заспокоїшся, розум почне працювати більш ясно і чітко, ти ввійдеш у робочий ритм, звільнишся від нервовості.
Відкладай. Треба навчитися відкладати важкі і незрозумілі завдання. Не треба втрачати бали тільки тому, що ти не дійшов до «своїх» завдань, бо надовго зупинився на тих, які викликають у тебе ускладнення.
Читай завдання до кінця. Поспіх не повинен призводити до того, що ти, намагаючись зрозуміти умови завдання «із перших слів», добудуєш кінцівку у власній уяві. Це – надійний спосіб зробити прикрі помилки навіть у найлегших завданнях.
Думай тільки про поточне завдання. Коли бачиш нове завдання, забудь усе, що було в попередньому. Думай тільки про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали. Виключай. Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильний варіант відповіді, а послідовно вилучати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє у підсумку сконцентрувати увагу не на всіх, а всього на кількох варіантах.
Заплануй два кола. Розрахуй час так, щоб дві третини усього відведеного часу пройтися по всіх легких завданнях («перше коло»). Тоді ти встигнеш набрати максимум балів на цих запитаннях, а потім спокійно повернутися і подумати над важкими, які тобі спочатку довелося пропустити («друге коло»).
Вгадуй. Якщо ти не впевнений у виборі відповіді, але інтуїтивно можеш віддати перевагу їй перед іншими, то інтуїції варто довіряти.
Все добре! Прагни виконати всі завдання, але пам’ятай, що на практиці це важко. Врахуй, що тестові завдання розраховані на максимальний рівень труднощів і кількості вирішних тобою завдань цілком може виявитися достатньою для гарної оцінки.
Для вчителів Як допомогти учням уникнути стресу в період підготовки до ДПА, ЗНО 1. Слід максимально забезпечити учнів та батьків інформацією, яка стосується іспитів, тестування. 2. Допоможіть змоделювати ситуацію іспиту, щоб процес проведення самого іспиту не викликав у школярів невпевненості у власних діях, почуття тривоги і т.д. 3. Навчіть випускників способам профілактики несприятливих емоційних станів: Сприймати негаразди як тимчасові і змінювати їх на краще; Навчіть помічати свої досягнення і допоможіть їм виробити почуття впевненості у власних силах; Навчіть адекватно сприймати власні помилки: аналізувати, визначати причину, робити висновки і знаходити вихід із складної ситуації. 4. Підтримайте у складних ситуаціях і в момент емоційної напруги.
Поради психолога
Волноваського опорного закладу ЗСО І-ІІІ ст.
Турянської М.А.
Commentaires