Заспокоїти дитину чи, навпаки, додати їй упевненості та сміливості допоможуть різноманітні психогімнастичні вправи.
Дзеркало
Ця гра допомагає дитині почуватися вільно, розкритися, побачити себе збоку. Найкраще підходить для невпевнених у собі, пасивних дітей.
У грі можуть брати участь двоє малюків або ж дитина і дорослий. Один гравець дивиться у “дзеркало”, тобто на свого товариша, який повторює всі його рухи: махи руками, ногами, міміку. По черзі гравці міняються ролями.
Сонечко і хмаринка
З допомогою цієї вправи можна зняти психічне напруження у дитини, навчити її
самостійно регулювати свій емоційний стан. Це більше схоже на дихальну вправу. Ведучий при вдиху каже: “Сонечко сховалося за хмаринку, стало прохолодно – потрібно згорнутися клубочком, щоби зігрітися, і затримати дихання”.
При видиху: “А ось сонечко вийшло з-за хмаринки, і стало спекотно, розморило на
сонечку – час розслабитися”.
Хвилинка пустощів
З допомогою такої вправи можна подолати дитячу агресію. За сигналом дитині (чи дітям) пропонують побавитися: можна робити все, що заманеться: стрибати, бігати, кричати і т.ін. Але за сигналом через одну-три хвилини дитина повинна перестати бавитися. Домовтеся про стоп-дію другого сигналу заздалегідь. Ця гра може видозмінитися в годину “можна” і годину “тиша”. Протягом години дозвольте своєму синочкові чи донечці робити все, що вони хочуть: брати речі тата і мами, голосно бавитися, співати, кричати. Але протягом наступної години (на бажання батьків, коли вони зможуть відпочити) діти повинні бавитися тихо – малювати чи ліпити.
Ця гра навчить дитину саморегуляції, зніме психоемоційне напруження.
Зайчики і слоники
Ця вправа підвищує самооцінку, дає змогу почуватися сильним та сміливим.
Спочатку запропонуйте дитині вдати із себе боязкого зайчика. Запитайте, як він
поводиться, коли відчуває небезпеку. Тремтить? А тепер разом покажіть, як саме він це робить. Щулиться, намагається стати менш помітним, у нього тремтять лапки і хвостик... Нехай дитина все це відтворить. Попросіть показати, що відчуває зайчик, коли чує кроки людини. Скажіть, що втікає. Нехай дитина втече у інший куток кімнати. А що роблять зайчики, коли чують вовка? – Нехай біжить у іншу кімнату.
А тепер ми будемо слониками – сильними, сміливими. Покажіть, щоб дитина повторила, як безстрашно, вільно ходять слони. Що вони роблять, коли бачать людину. Бояться? Ні. Вони дружать із людиною і спокійно йдуть далі. Покажіть це разом. Що роблять слони, коли бачать тигра, – не бояться. Показуйте з дитиною сміливого слоника. Після цієї гри спитайте малюка, ким йому сподобалося бути найбільше.
Тренуємо емоції
З допомогою цієї гри можна тренувати дитячі емоції, зняти напруження. 1. Просимо дитину насупитися, як: – хмаринка, – зла, сердита людина. 2. Просимо усміхнутися, як: – хитра лисичка, – сонечко. 3. Просимо показати, як дратуються: – два барани на містку, – дитина, у якої забрали цукерку, – людина, яку вдарили. 4. Просимо показати, як злякався: – заєць вовка, – малюк, що заблукав у лісі, – кошеня, на якого гавкає собака. 5. Просимо показати, як втомився: – татко після роботи, – мураха, що тягнула велику паличку, – людина, яка підняла щось важке. 6. Просимо показати, як виглядає: – турист, піднявши важкий наплічник, – дитина, що допомагала матусі, – стомлений воїн після перемоги. 7. Закінчити гру можна мімічним набором розмаїтих усмішок.
Рекомендації психолога
Волноваського опорного закладу
ЗСО І-ІІІ ст.
Турянської М.А.
Comments